دست نوشته های شخصی یک دانشجوی فنی

همای اوج سعادت به دام ما افتد، اگر تو را گذری بر مقام ما افتد

دست نوشته های شخصی یک دانشجوی فنی

همای اوج سعادت به دام ما افتد، اگر تو را گذری بر مقام ما افتد

دست نوشته های شخصی یک دانشجوی فنی

و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض، و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین (5 و 6 قصص)

فَلَمَّا أَن جَاء الْبَشِیرُ أَلْقَاهُ عَلَى وَجْهِهِ فَارْتَدَّ بَصِیرًا قَالَ أَلَمْ أَقُل لَّکُمْ إِنِّی أَعْلَمُ مِنَ اللّهِ مَا لاَ تَعْلَمُونَ (96 یوسف)

مطالب پربحث‌تر

تصمیم صغری

دوشنبه, ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۰۷:۳۶ ب.ظ

صغری خیلی دختر خوبی بود اما شلخته بود و کتابهایش را همیشه این ور آن ور پرت میکرد. یک بار رفته بود زیر درخت نمیدانم چیچی نشسته بود که مثلا خیر سرش درس بخواند بعد کتابش را فراموش کرد بردارد و همانجا گذاشت و آمد توی خانه تا با کبری خاله بازی کند. اما باران بارید و کتاب صغری خیس شد. مادرش هم او را یک دل سیر کتک زد که چرا آدم نمی شود و درس نمیخواند و شلخته است. مادرصغری میگفت چون شلخته است هیچ وقت شوهر نمیکند و کبرا را هی زد توی سر صغری و گفت باید درس بخوانی تا موفق شوی. کبری پارسال کتابش را زیر درخت جا گذاشته بود اما تصمیم کبری گرفت که دیگر کتابش را زیر درخت جا نگذارد! صغری بعد از خوردن کتک رفت در اتاق و گریه کرد. باباش شب آمد. باباش هم او را زد تا بلکه آدم شود. صغری و کبری بزرگ شدند. کبری دانشگاه صنعتی شریف قبول شد و درسهایش را پشت سر هم میخواند اما چون تصمیمش را گرفته بود و تصمیمش خیلی قاطع بود مدام درس میخواند و هرچه خواستگار برایش می آمد رد میکرد تا درسش را بخواند و کتابهایش را جایی جا نگذارد، تازه جزوه هم به کسی نمیداد و هرچه خواستگار برایش می آمد رد میکرد، صغری اما شلخته بود و تصمیمی هم نگرفته بود بنا براین درس هم نمیخواند و در دانشگاه آزاد قبول شد و هی جزوه میگرفت و میداد و زودی هم شوهر کرد. او به زور لیسانس گرفت اما چون تصمیمی نگرفته بود ادامه تحصیل نداد و زودی هم بچه دار شد و سر و سامان گرفت. کبری اما هی درس میخواند و درس میخواند، او تصمیم کبری گرفته بود و باید برای ادامه تحصیلش حتما ارشد کنکور میداد و وقت شوهر داری نداشت پس درس خواند و بعد از ارشد هم دکترا گرفت و ظرفیت هیئت علمی هم پر شد. در حالیکه صغری شلخته 3 شکم زاییده بود او مدرک دکترا داشت و دنبال شوهر اما سنش بالا بود و هیچ کس او را نگرفت. او آخرش به زور هیئت علمی دانشگاه دارغوز آباد شد و همچنان مجرد ماند و افسرده شد و در این راه تلف شد. صغری هم نوه اش به دنیا آمد اما عوضش کبری باکلاس است و تحصیل کرده است. 

  • یک نی ساز

نظرات (۵)

پاسختون تقریبا برای من قانع کننده بود نه اینکه بگم من صغری شما رو تایید می کنم اون قسمت همخوانی دین با حقوق زن منظورم بود!
در هر حال ممنون ولی من بازم تاکید می کنم که نقش و وضیفه ی مادری کم چیزی نیست اما هر کسی از هر روشی که بخواد می تونه برای جامعه اش مفید باشه حالا چه مادر بودن چه هیئت علمی بودن!
یه نکته دیگه زنی مثل حضرت فاطمه یا حضرت زینب و غیره رو فرض کنید و بگیم مثلا هنوز ازدواج نکردن یه سنی ازشون گذشته و دیگه هم نمی تونن ازدواج کنن(داریم فرض می کنیم) به نظرتون این روی تاثیر گذاری این افراد توی جامعه و مفید بودنشون اثر منفی میذاره و اونا وظیفه اشون رو ناقص انجام می دن؟! به نظر من این زنان بزرگ خودشون بزرگ اند و کاری به همسرانشون نباید داشته باشیم و این زنان اگر حتی ازدواح هم نمی کردند حسرت براشون معنی نداشت و به مسیر خودشون ادامه می دادند!
وقتی دو نفر ازدواج می کنن هدف نباید اهداف پست و بی ارزش باشه هدف باید رشد و تعالی و حرکت به سمت رضایت خدا که رضایت خلق هم عضوی از اونه حرکت کنن که اگر یک نفر هم ازدواج نکنه این مسیر رو می تونه طی کنه حتی گاهی سریعتر از بعضی از زوج ها!

پاسخ:
بله کاملا موافقم

در مورد فرضی که فرمودید، اتفاقا حضرت معصومه به دلیل شرایط سیاسی هرگز ازدواج نکردن یعنی کسی جرئت نمی کرد با این خانواده وصلت داشته باشه و ایشون ازدواج نکردن
واتفاقا بسیار هم موثر بودن تو جامعه همون طور  که خودتون گفتید

خب بحث به جای خیلی خوبی رسید:)

فلاسفه بزرگی بودن که هرگز ازدواج نکردن چون فکر میکردن ازدواج مانع اونهاست و موفق هم بودن پس این هم ممکنه و در این مورد هم موافقم

منم تو پیام قبلی کبری ها رو توصیف کردم اونایی که شما تو جواب من گفتی که همون صغری هان که به جای اینکه با ازدواج عمر خودشون تلف کنن با درس خوندن بی هدف این کار رو کردن! 
منظور من از کبری کاملا واضحه
"جامعه همیشه به کبری ها نیاز داره افرادی استوار و ثابت قدم که از تصمیم های خود باز نمی گردند و حتی اگر این افراد به دلایلی هیئت علمی دارغوز آباد هم بشن بعد از مدت کمی اون دانشگاه رو در حد بهترین دانشگاه های جهان می کنن" 
و نکته بعدی اینکه نقش زن واقعا تو جامعه شما چیه؟!! به دنیا آوردن بچه بزرگ کردنش با هزار و یک بدبختی غذا درست کردن واسه شمایی که شوهرشی و خلاصه کلی حمالی دیگه و تو خونه می مونه تا شوهرش اجازه نده بیرون نمی ره تا چند وقت پیش بدون اجازه شوهرش حق رای هم نداشت(!!) و ... پس خودش چی؟ فکر نمی کنین بی انصافی باشه به زن با یه همچین دیدگاهی نگاه کرد؟ 
ببینید من فمنیست نیستم و تفاوت ها بین زن و مرد رو کاملا درک می کنم ولی این رو هم می دونم که دوره عوض شده و بعضی از کارها که زمان پیامبر درست بوده دیگه درست نیست الان زن ها می تونن انتخاب کنن درس بخونن یا ازدواج کنن یا هر دو با هم و یا هر چیز دیگه هیچ کدومش هم غلط نیست همونطور که مرد ها حق انتخاب دارن!
(خوب منطقیه زمان پیامبر حضرت فاطمه کار های خونه رو انجام بده از خونه بیرون نیاد به چند دلیل یکی اینکه مرد های زمان پیامبر هنوز کاملا از گذشته خودشون یعنی عرب جاهلیت فاصله نگرفته بودن و دو اینکه حضرت فاطمه می اومده بیرون چی کار می کرده؟؟ چاه می کنده؟! خوب نه قطعا. پس حضرت فاطمه با بزرگ کردن فرزنداش به بهترین نحو ممکن برای جامعه اش مفید بوده ولی الان هر کسی به هر روشی می تونه برای جامعه اش مفید باشه)

نکته آخر به نظر شما همه اونایی که گفتین تقصیر دختراست؟ یعنی مرد ها دیگه خیلی خوبن و هر گناهی اتفاق می اوفته به خاطر اینه که اون دختره شوهر نداره که مراقبش باشه؟؟ خودتون رو گول نزنید هممون خوب می دونیم که کیا حتی از تیکه انداختن به یه دختر دبستانی هم شرم نمی کنن! ههمون خوب می دونیم که اینجا تو این کشور اسلامی تو این کشوری که طبق قوانین خوب شما اداره می شه دخترا می ترسن تنهایی برن پارک برای ورزش! دخترا می ترسن تنهایی مسیر مدرسه تا خونه رو طی کنن! حتما اینم تقصیر دختراست دیگه آره؟؟ دختری که هیچی از این قضایا سر در نمی آره و تیکه هایی که بهش می اندازن رو نمی فهمه آره همش تقصیر اونه! من عاشق غیرت اون مرد های ام که واسه پوشندن کثافط کاریاشون همه چی رو می اندازین گردن زنا که کم هم نیستن!
البته نکته بالا به این معنی نبود که زنها تو جامعه هیچ نقشی در فساد ندارن به این معنیه که دو طرف مقصرن!
پاسخ:
سلام

اول - صغری و کبرای شما با مال من فرق داشت، باز تعریف کردید، با تعریف شما قبول

دوم - ما که چیزی نگفتیم، شما برید پیش هیئت علمیهای خانم که به هر دلیلی ازدواج نکردن، به نظر خودشون نظرشون چیه! نمیخواستن ازدواج کنن؟ یا در بهار جوانی هی خواستگار رد میکردن و بعد از یه مدتی متوجه شدن که همیشه قرار نیست سنشون پایین باشه و خواستگاری هم براشون نیامده یا هر دلیل دیگری و بهرحال الان در سن 50 سالگی نه مادرند نه مادر بزرگ، آیا این هیئت علمی شدن ارزشش را داشت؟ من قضاوت نکردم فقط دو تا سناریو را مطرح کردم که دیدم به عینه، حالا شما هر کدام را قبول دارید بسم الله

دوم اینکه فرزندآوری و تربیت "انسان" از نظر شما وظیفه کمیه؟ سقراط میگفت برای تربیت اسب متخصص میخواهیم اما برای تربیت انسان نه؟ این سوال را پس از چند هزار سال باید دوباره از شما بپرسم که فکر میکنید مادر بودن وظیفه مسخره و بیخود و بی ارزشی است. مادر کرامت بالایی دارد و مادر بودن کم چیزی نیست، اسلام هم وظیفه تامین مالی را به عهده مرد گذاشته و باید از نظر مالی مرد نوکر زن باشد، یعنی برود عرق بریزد پول در بیاورد بیاورد خانه که خانمش در آرامش بخورد و استفاده کند و به تربیت خانه و آرامش زندگی بپردازد و درستش هم همین است، حالا شما تلاش داری بچه ات را حتما بگذاری مهد کودک و خودت بروی چندرغاز در بیاوری؟ بسم الله، اسلام ابدا جلوی شما را نگرفته، اتفاقا اگر این کار را کردی اسلام میگوید پول خودت مال خودت است و مرد حق ندارد به پول تو تعرض کند، اتفاقا باز هم هزینه تو به عهده اوست چه سر کار بروی چه نروی، توی نوعی حتی میتوانی برای شیر دادن فرزندت از همسر پول بگیری، بگذریم، حالا این مزخرفات رای دادن و اینها را نمیدانم کجا در آوردید؟ پیامبر مکه را که فتح کرد از زن و مرد بیعت گرفت، و زنها چون نمی توانستند دست بدهند با پیامبر تشت آبی گذاشتند و زنها می آمدند در تشت آبی که دست روسول الله در آن بود دستشان را فرو می بردند، اتفاقا در تاریخ بشریت! اولین کسی که حق رای به خانمها داد پیامبر بود گوروش هم این حق را نداده بود به زنها
خروج از خانه هم در یک زندگی معمولی و خوب همیشه با هماهنگی هم است، مگر غیر از این است که زن وقتی میخواهد برود بیرون به شوهرش اطلاع میدهد و برعکس؟ به چه مسایل حزیی ایراد وارد میکنید، آن هم مسایلی که عملا انجام هم نمیشود، البته شوهری اگر با بی رحمی عمدا و از روی آزار اجازه نداد همسرش بیرون برود اینجا حق اعتراض دارد قطعا و اصلا در مقابل این همه حدیث و روایت در لزوم احترام شوهر و خانمش دیگر این مسایل ریز اصلا مطرح نمی شود ...
فکر میکنید زمان پیامبر خانمها درس نمیخواندند؟ حضرت زینب به خانمها تدریس علوم دینی داشته و این نشان میدهد مطلقا با تحصیل علم هیچ مشکلی نداشتند، ما در تاریخ تشیع فقهای خانم داریم

فرمودید: "الان زن ها می تونن انتخاب کنن درس بخونن یا ازدواج کنن یا هر دو با هم و یا هر چیز دیگه هیچ کدومش هم غلط نیست همونطور که مرد ها حق انتخاب دارن!"
خب مگر کسی گفت نه؟؟؟؟؟؟؟
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
متعجبم! فکر کردید ما چه طوری فکر میکنیم؟؟؟؟!!!!!!


در ادامه هم فرمودید:"نکته آخر به نظر شما همه اونایی که گفتین تقصیر دختراست؟ " وبعد هم هی ادامه دادید؟
من کی اینطور حرفی زدم؟ اینها پیامدهای بحران ججنسی است که اتفاقا در جامعه سنتی ابدا وجود نداشته و پیامدهای ورود مدرنیته است و محکوم است قطعا، و باید ریشه یابی  شود و درمان
دعوای دختر پسری نیست که منبگویم پسرا شیرن مثل شمشیرن بعد شما بگویی دخترا ماسن، مثل الماسن! نه هرکسی با هر جنسیتی تعارض کند محکوم است

الان بروید از مشاوران بپرسید آمار خیانت خانمها بیشتر است یا خیانت آقایان به همسرانشان ....
بگذریم
حرف زیاد است
سلام
شما طنز می نویسید درست و ما همه می دونیم طنز باید نقد کنه و این وسط یه عده ممکنه ناراحت شن ولی طنز همیشه باید رفتار های زشت و ناپسند و مشکلات جامعه و ... رو بد نشون بده و مردم رو به سمت انجام کار های درست سوق بده!
اما من از طنز شما برداشت کردم که کلا درس و بی خیال شوهر رو بچسب(یکم بزرگنمایی می کنم درکش بهتر شه) اگر همه افراد یک جامعه این دیدگاه رو داشته باشن اون جامعه در عرض مدت کمی به یک جامعه پر جمعیت فقیر بی سواد و با سطح فرهنگ پایین تبدیل می شه و در نتیجه جرم و جنایت بالا میره و به نظر من افراد اون جامعه علاوه بر اینکه اکسیژن هوا رو الکی هدر میدن و نفس کشیدنشون ارزشی نداره (نظر منه ممکنه نظرم غلط باشه) زیان های زیاد دیگه ایی هم به بقیه مردم دنیا می زنن!
در هر جامعه باید یسری باشن که خودشون رو به طریقی فدای بقای جامعه می کنن و تحصیل یکی از این راه ها ست 
مثلا سرباز های زمان دفاع مقدس اگه این دیدگاه رو می داشتن که بمونم خونم بچه بیشتر بیارم صدام چهار با ایران رو با خاک یکی می کرد
گاهی با خودم فکر می کنم مثل صغری ها چطوری خودشون رو توجیه می کنن که به زندگی ادامه بدن :| 
جامعه همیشه به کبری ها نیاز داره افرادی استوار و ثابت قدم که از تصمیم های خود باز نمی گردند و حتی اگر این افراد به دلایلی هیئت علمی دارغوز آباد هم بشن بعد از مدت کمی اون دانشگاه رو در حد بهترین دانشگاه های جهان می کنن
پاسخ:
اگر همه افراد یک جامعه این دیدگاه رو داشته باشن اون جامعه در عرض مدت کمی به یک جامعه پر جمعیت فقیر بی سواد و با سطح فرهنگ پایین تبدیل می شه و در نتیجه جرم و جنایت بالا میره و به نظر من افراد اون جامعه علاوه بر اینکه اکسیژن هوا رو الکی هدر میدن و نفس کشیدنشون ارزشی نداره


سلام و عرض ادب، آمارها نشون میده فعلا دانشگاه داره همچین اثراتی رو میذاره، آمار تجاوز، اعتیاد، حامله شدن دختران دانشجو، افزایش سقط جنین، افزایش روابط آزاد قبل از ازدواج اینها همه از دستاوردهای دانشگاهه

دوم اینکه الان این کبراها زیادن، نگاهی به هیئت علمی ها بندازید، هیئت علمی های خانم، خیلی مجرد توشون زیاد هست، سن بالا و محرد

باید دید نقش اول و وظیفه اول زن در جامعه چیست، و بعد دید آیا رد کردن یک خواستگار خوب به دلیل ادامه تحصیل کار عاقلانه ای برای خود آن خانم هست یا نه و خود آن خانم در سن 40 یا 50 سالگی که نه مادر شده و نه همسر چه نطری نسبت به تصمیمی که قبلتر ها گرفته دارد؟

جامعه همیشه به کبرا ها نیاز داره اما کبراهایی که خودشون رو فدای آرمانها بکنند نه کبراهایی که به فلط تلف بشن و بعد از اینکه به میان سالی رسیدن بفهمن هیچ فایده ای برای خودشون نداشتن! لگذریم که این هیئت علمیها خیلی هاشون هیچ فایده ای برای کشور هم ندارن .... به جز فرستادن دانشجوها به خارج از کشور
یکم اخرش توهین شده
یکمم خیلی دخترارو بدنشون داده
ولی شروعش خوب بود:)
پاسخ:
:)

ممنونم
طنزه دیگه
سلام خوبید یه سوال دارم شاید سیر بخندی از حرف من. به نظرت چه طور میشه رفت برای جنگ در سوریه خیلی دوست دارم برم 5 سالی میشه خدمت سربازیم تموم شده در ضمن من در خدمت تک تیرانداز حرفه ای بودم اگه بتونی راه نمایی کنی متشکرم
پاسخ:
سلام

ارادتمندم
دقیق نمیدونم
از طریق پایگاههای بسیج باید اقدام کرد
البته خیلی سخته و به سختی نیرو میفرستن
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی